Aİİ-də ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Təhsil Nazirliyinin “Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünün keçirilməsi ilə əlaqədar tədbirlər planı”na əsasən bu gün ilk dərslər Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunub.
Müəllimlər 28 il bundan əvvəl Xocalı sakinlərinə qarşı erməni silahlı birləşmələrinin və sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən faciənin dəhşətlərindən söz açıblar. Xocalı soyqırımı ilə bağlı fikirlərini tələbələrlə bölüşən müəllimlər şəhid olmuş günahsız insanların həmişə ehtiramla yad ediləcəklərini diqqətə çatdırıblar.
Dərslərdə Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətləri çatdırmaq məqsədilə müxtəlif fotoşəkillər, məlumatlar, faciəni özündə əks etdirən sənədli filmlər nümayiş olunub.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün qəhrəmanlıq tariximiz haqqında bədii və sənədli filmlərin nümayişini, müharibə iştirakçıları ilə görüşlərin və ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş Vətən övladlarının yad edilməsi məqsədilə müxtəlif seminarların və “dəyirmi-masa”ların təşkilini həyata keçirir. Bu istiqamətdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirir. Belə ki, ali təhsil müəssisəsi Türkiyənin İstanbul şəhərində Xocalıda qətlə yetirilmiş 63 uşaqdan bəhs edən, 4 dildə nəşr olunan “Onlar heç vaxt böyüməyəcəklər” kitabının təqdimatını və faciə qurbanlarına həsr olunmuş fotoşəkillərdən ibarət sərginin nümayişini həyata keçirib. Bundan əlavə, “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramı ilə tələbələr üçün “Azərbaycan Bayrağı” ordenli İbad Hüseynov haqqında çəkilmiş “Xüsusi təyinatlı İbad” filminin nümayişini, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Xocalı: milli tariximizin şəhidlik səhifəsi” mövzusunda tədbir keçirib. Eyni zamanda, orta məktəblərdə Xocalı soyqırımı haqqında tədbirlərdə də Aİİ-nin rəhbər və müəllim heyəti iştirak edib.

Первые уроки в АИТ были посвящены Ходжалинскому геноциду
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) в соответствии с «Планом мероприятий в связи с проведением 28-ой годовщины Ходжалинского геноцида» Министерства образования первые уроки были посвящены 28-ой годовщине Ходжалинского геноцида.
Преподаватели рассказали об ужасах трагедии, совершенной армянскими вооруженными формированиями и 366-ым мотострелковым полком Советской армии против жителей Ходжалы 28 лет. Поделившись со студентами своими мыслями о Ходжалинском геноциде, преподаватели отметили, что память павших смертью шехида невинных людей всегда будет чтиться с уважением.
С целью донести правду о Ходжалинском геноциде на занятиях были продемонстрированы различные фотографии, данные, документальные фильмы о трагедии.
Азербайджанский Институт Теологии с целью сформировать студентов, как приверженных нашим национально-нравственным корням, сохраняющих нашу государственность, любящих свою Родину, готовых отдать за нее жизнь, патриотичных, благородных, смелых, полезных обществу граждан, реализует показ художественных и документальных фильмов о нашей истории героизма, их встречи с участниками войны. Кроме того, АИТ проводит различные семинары и «круглые столы» с целью почтить память сынов Родины, пожертвовавших жизнью в борьбе за независимость нашей страны. В этом направлении Азербайджанский Институт Теологии проводит ряд мероприятий в связи с 28-ой годовщиной Ходжалинского геноцида. Так, высшее учебное заведение организовало в городе Стамбул в Турции презентацию книги «Они никогда не вырастут», повествующей об убитых в Ходжалы 63 детях и опубликованной на 4 языках, а также показ фотовыставки, посвященной жертвам трагедии. Кроме того, со Студенческо-Волонтерской программой «Bir» («Один») для студентов был организован показ фильма «Ибад из спецназа», снятого об Ибаде Гусейнове с орденом «Азербайджанский Флаг», а Студенческое Научное Общество организовало мероприятие на тему «Ходжалы: страница шехидства нашей национальной истории».
В то же время руководящий и преподавательский состав АИТ принял участие в мероприятиях о Ходжалинском геноциде в средних школах.