Aİİ-də ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Təhsil Nazirliyinin “Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünün keçirilməsi ilə əlaqədar tədbirlər planı”na əsasən bu gün ilk dərslər Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunub.
Müəllimlər 28 il bundan əvvəl Xocalı sakinlərinə qarşı erməni silahlı birləşmələrinin və sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən faciənin dəhşətlərindən söz açıblar. Xocalı soyqırımı ilə bağlı fikirlərini tələbələrlə bölüşən müəllimlər şəhid olmuş günahsız insanların həmişə ehtiramla yad ediləcəklərini diqqətə çatdırıblar.
Dərslərdə Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətləri çatdırmaq məqsədilə müxtəlif fotoşəkillər, məlumatlar, faciəni özündə əks etdirən sənədli filmlər nümayiş olunub.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin milli-mənəvi köklərimizə bağlı, dövlətçiliyimizi qoruyub saxlayan, Vətənini sevən, onun yolunda canından keçməyə hazır, vətənpərvər, mərd, cəsur, cəmiyyətə yararlı vətəndaşlar kimi formalaşması üçün qəhrəmanlıq tariximiz haqqında bədii və sənədli filmlərin nümayişini, müharibə iştirakçıları ilə görüşlərin və ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş Vətən övladlarının yad edilməsi məqsədilə müxtəlif seminarların və “dəyirmi-masa”ların təşkilini həyata keçirir. Bu istiqamətdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirir. Belə ki, ali təhsil müəssisəsi Türkiyənin İstanbul şəhərində Xocalıda qətlə yetirilmiş 63 uşaqdan bəhs edən, 4 dildə nəşr olunan “Onlar heç vaxt böyüməyəcəklər” kitabının təqdimatını və faciə qurbanlarına həsr olunmuş fotoşəkillərdən ibarət sərginin nümayişini həyata keçirib. Bundan əlavə, “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramı ilə tələbələr üçün “Azərbaycan Bayrağı” ordenli İbad Hüseynov haqqında çəkilmiş “Xüsusi təyinatlı İbad” filminin nümayişini, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Xocalı: milli tariximizin şəhidlik səhifəsi” mövzusunda tədbir keçirib. Eyni zamanda, orta məktəblərdə Xocalı soyqırımı haqqında tədbirlərdə də Aİİ-nin rəhbər və müəllim heyəti iştirak edib.

AIT dedicated first lessons to the Khojaly genocide
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) dedicated the first lessons to the 28th anniversary of the Khojaly genocide in accordance with the Action Plan of the Ministry of Education of Azerbaijan.
The teachers mentioned the horrors of the tragedy that occurred 28 years ago with the participation of Armenian armed forces and the 366th regiment of the Soviet army against the residents of Khojaly. Sharing thoughts on the Khojaly genocide with students, the teachers noted that the innocent people who were martyred on this day will always be remembered.
The lessons demonstrated various photos, information, and documentary films about the tragedy to convey the truth about the Khojaly genocide.
Azerbaijan Institute of Theology organizes meetings with war veterans, various seminars, roundtables and film screenings to commemorate heroes that were martyred for their motherland and develop students as patriotic, brave and worthy citizens who love their country and are ready to protect it. In this regard, Azerbaijan Institute of Theology holds a series of events dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide. Accordingly, the Institute presented the book They Will Never Grow, mentioning the 63 children killed in Khojaly and exhibited photos of the tragedy victims in Istanbul, Turkey. Apart from this, One Student Volunteer Program organized a film screening of Special Forces Soldier Ibad telling the story of Ibad Huseynov awarded with the Azerbaijani Flag Medal. Student Scientific Society held an event on Khojaly: Page of Martyrdom in Our National History. Furthermore, AIT administration and instructors participated in the events on the Khojaly genocide held in secondary schools.