Aİİ-də “Elmi məqalənin yazılması və beynəlxalq elmi nəşrlərin tələbləri” mövzusunda seminar keçirilib
09 Aprel, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 9 aprel 2019-cu il tarixdə “Clarivate Analytics” bazasının Azərbaycanda təşkil etdiyi təlim proqramının rəsmi eksperti, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Məmmədovanın təqdimatında “Elmi məqalənin yazılması və beynəlxalq elmi nəşrlərin tələbləri” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov seminar iştirakçılarını salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsində İnstitut əməkdaşlarının və tələbələrin elmi potensialının gücləndirilməsi, yerli, həmçinin beynəlxalq jurnallarda məqalələrin nəşri və onların bu sahədə aktivliyinin təşviqi məqsədi ilə müxtəlif seminarlar, “dəyirmi masa”lar, treninqlər keçirildiyini bildirib.
Rektor ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqət və qayğısından bəhs edib. Qeyd edib ki, informasiya mühitini formalaşdıran rəqəmsal əsrdə davamlı elmi inkişafın təmin olunmasında əsas vəzifələrdən biri beynəlxalq elektron elmi informasiya məkanına inteqrasiyadır.
“Clarivate Analytics” bazasının Azərbaycanda təşkil etdiyi təlim proqramının rəsmi eksperti, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Məmmədova “Elmi məqalənin yazılması və beynəlxalq elmi nəşrlərin tələbləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. X.Məmmədova bildirib ki, seminarın məqsədi Azərbaycan alimlərinin əsərlərinin dünyanın nüfuzlu yüksək indeksli jurnallarında dərc edilməsi, bu sahədə əməkdaşlığın davamlı olması ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılması və digər məsələlərdir.
X.Məmmədova beynəlxalq tələblərə cavab verən elmi məqalələrin strukturunun formalaşdırılması, elmi məqalələrin jurnallarda çap olunması, elmi jurnalların araşdırılması və seçilmə qaydaları haqqında ətraflı məlumat verib. Məruzəçi elmi məqalənin beynəlxalq jurnallara təqdim edilmə qaydaları; məqalənin çap olunması üçün müəyyən bacarıqların inkişaf etdirilməsi; redaktor və rəyçilərin cavablandırılması ilə bağlı mövzular haqqında da əhatəli bəhs edib. Qeyd edib ki, əsas hədəflərdən olan mühüm elmi nəticələrin əldə olunması və təbliği üçün beynəlxalq elmi bazaların imkanlarından geniş istifadə edilməlidir.

AIT holds a seminar on Writing Academic Articles and Requirements of International Publications
On April 9, 2019, AIT held a seminar on Writing Academic Articles and Requirements of International Publications with the participation of PhD Khayala Mammadova, the official of Clarivate Analytics in Azerbaijan.
AIT rector Jeyhun Mammadov welcomed the participants and noted that various seminars, roundtables, trainings are held for the improvement of the academic potential and students, as well as publication of articles in local and international journals and promotion of their activity. The rector mentioned the attention and care of President Ilham Aliyev towards science and education in Azerbaijan. He said integration into the international electronic information world is one of the main tasks for ensuring the continuous scientific development in the digital age.
Khayala Mammadova, the official of Clarivate Analytics in Azerbaijan, made a presentation on Writing Academic Articles and Requirements of International Publications. Ms. Mammadova said the seminar aimed to promote the publication of Azerbaijani scholars’ articles in the world-renowned journals and conduct awareness-raising activities on the continuity of cooperation in this field.
Ms. Mammadova informed participants about the formation of structure of academic articles according to the international requirements, their publication and selection of journals. She mentioned submission rules, development of specific skills for writing academic articles and editor and reviewer work. She emphasized the opportunities offered by journal databases for the outcomes and promotion of academic researches.