Aİİ-də Çin Xalq Respublikasının “Nanjing Hanjia Cultural Exchange” Təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
21 İyun, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Çin Xalq Respublikası Təhsil Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Nanjing Hanjia Cultural Exchange” Təşkilatının rəhbəri Ben Bun Duo, təşkilatın region üzrə rəsmi partnyoru, “Clarivate Analytics” bazasının Azərbaycanda təşkil etdiyi Təlim Proqramının rəsmi eksperti, f.f.d. Xəyalə Məmmədova və təşkilatın layihə meneceri dr.Faiq Ağabalıyevin tələbələrlə görüşü təşkil olunub.
Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutda tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi məqsədilə müxtəlif mövzularda seminarlar, “dəyirmi masa”lar və görüşlər təşkil olunduğuni bildirib. İ.Əlimuradov uğura nail olmaq, qarşıya qoyulan məqsədə çatmaq və sənətinin peşəkarı kimi yetişmək üçün təşkil olunan tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Nanjing Hanjia Cultural Exchange” Təşkilatının region üzrə rəsmi partnyoru, “Clarivate Analytics” bazasının Azərbaycanda təşkil etdiyi Təlim Proqramının rəsmi eksperti, f.f.d. Xəyalə Məmmədova görüşün məqsədi haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Çin Xalq Respublikasının universitetlərində istənilən ixtisas üzrə təhsil almaq, həmçinin təlimlərdə iştirak etmək mümkündür. Universitetlərdə Çin dilinin öyrədilməsi tədris edilir. Məqsədimiz Çin mütəxəssislərinin Azərbaycana gəlişini təmin etmək, ikili diplom dərəcələrinin verilməsi istiqamətində universitetlərlə əməkdaşlığı gücləndirməkdir.
Çin Xalq Respublikası Təhsil Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Nanjing Hanjia Cultural Exchange” Təşkilatının rəhbəri Ben Bun Duo tədbirin təşkil olunmasında göstərdiyi dəstəyə görə, Aİİ-nin rəhbəriliyinə minnətdarlığını ifadə edib. İki ölkə arasında qədim tarixi olan dostluq münasibətlərinin müasir dövrümüzdə yeni müstəvidə inkişaf etdiyini nəzərə çatdırıb. Ben Bun Duo qloballaşma dövrünün mühüm trendlərindən hesab edilən elmi biliklərin təhsil sistemində inkişafda olduğunu da vurğulayıb. Həmçinin Çinin aparıcı ali təhsil müəssisələrində təhsil almaqla yanaşı, fərqli mədəniyyətin bir parçası kimi yaşamağın, dünyagörüşünü genişləndirməyin, karyera imkanlarını artırmağın və yeni bir dil öyrənməyin faydalarından da bəhs edib.
Təşkilatın layihə meneceri dr.Faiq Ağabalıyev bildirib ki, Çin dünyasəviyyəli yüksək təhsil üçün əlverişli məkana çevrilib. Qeyd edib ki, Çin Hökuməti Amerika Birləşmiş Ştatları, İngiltərə, Fransa və Yaponiya daxil olmaqla, bir sıra ölkələrlə akademik nailiyyətlərin qarşılıqlı tanınması haqqında razılığa imza atılıb.
Sonda Çin Təhsil Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Nanjing Hanjia Cultural Exchange” Təşkilatının nümayəndələri tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.

В АИТ проведена встреча с представителями Организации “Nanjing Hanjia Cultural Exchange” Китайской Народной Республики
21 Июнь, 2019
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) организована встреча студентов с руководителем Организации “Nanjing Hanjia Cultural Exchange”, действующей при Министерстве Образования Китайской Народной Республики Бен Бун Дуо, официальным партнером организации в регионе, экспертом Программы Обучения, организованной базой “Clarivate Analytics” в Азербайджане, д-ром филос. по филол. Хаялой Мамедовой и проектным менеджером организации др. Фаигом Агабалыевым.
Директор кафедры языков и общественных предметов АИТ, доцент Илькин Алимурадов поприветствовав участников мероприятия, отметил, что в Институте организуются семинары на разные темы, «круглые столы» и встречи с целью обогащения мировоззрения, интеллектуального уровня, духовного мира и поощрения студентов заниматься научными исследованиями. И. Алимурадов подчеркнул важность мер, принимаемых для достижения успеха, осуществления поставленной цели и роста в качестве профессионала.
Официальный партнер Организации “Nanjing Hanjia Cultural Exchange” в регионе, официальный эксперт Программы Обучения, организованной базой “Clarivate Analytics” в Азербайджане, д-р филос. по филол. Хаяла Мамедова дала подробную информацию о цели встречи. Она отметила, что в университетах Китайской Народной Республики можно получить образование по любой специальности, а также участвовать в тренингах. В университетах обучается преподавание китайского языка. Наша цель - обеспечить приезд китайских специалистов в Азербайджан и укрепить сотрудничество с университетами для получения двойных дипломов.
Руководитель Организации “Nanjing Hanjia Cultural Exchange”, действующей при Министерстве Образования Китайской Народной Республики Бен Бун Дуо, выразил благодарность руководству АИТ за поддержку в организации мероприятия. Он подчеркнул, что в современную эпоху дружественные отношения между двумя странами, имеющие древнюю историю, развиваются на новом уровне. Бен Бун Дуо также отметил, что научные знания, считающиеся одним из важных трендов эпохи глобализации, развиваются в системе образования. Также он рассказал о пользе жизни как части другой культуры, расширения мировоззрения, увеличения карьерных возможностей и изучения нового языка, помимо обучения в ведущих университетах Китая.
Проектный менеджер организации др. Фаиг Агабалыев отметил, что Китай стал выгодным местом для получения высшего образования мирового уровня. Также он подчеркнул, что правительство Китая подписало соглашение о признании академических достижений с рядом стран, включая Соединенные Штаты Америки, Великобританию, Францию и Японию.
В конце представители Организации “Nanjing Hanjia Cultural Exchange”, действующей при Министерстве Образования Китайской Народной Республики, ответили на вопросы участников мероприятия.