Aİİ-də 5 Oktyabr – Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd edilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 5 Oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirib.
Tədbirdə İnstitutun rəhbər-müəllim heyəti, əməkdaşları və tələbələri iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov 5 Oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə İnstitutun pedaqoji heyətini təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. C. Məmmədov bu təqvimi həyatını xalqın işıqlı gələcəyinə həsr edən müqəddəs peşə sahiblərinin bayramı adlandırıb. Xalqımızın tarixən müəllim sənətini yüksək qiymətləndirdiyini, ölkəmizdə elm və təhsilə xüsusi əhəmiyyət verildiyini vurğulayan rektor, son illər təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən kompleks tədbirlər barədə danışıb.
Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri daha sonra bildirib ki, “Təhsil millətin gələciyidir”, – deyən ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda təhsil və elm sahəsinə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Hazırda bu siyasəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev böyük uzaqgörənliklə davam etdirir.
C.Məmmədov məhz müəllim əməyi nəticəsində cəmiyyətin formalaşdığını, savadlı, bilikli, zəngin dünyagörüşlü, nümunəvi əxlaqa malik insanların yetişdiyini vurğulayıb. Rektor gənc nəslə elmə-təhsilə daim önəm verməyi, vaxtlarından səmərəli surətdə istifadə etməyi tövsiyə edib. Rektor bir xalqın tərəqqisinin yalnız elmlə mümkün olduğunu bildirərək, tələbələri daha yaxşı oxumağa, daha çox çalışmağa çağırıb.
Daha sonra Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Dinşünaslıq kafedrasının müdiri Elnurə Əzizova, İslamşünaslıq kafedrasının müdiri Əhməd Niyazov, Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradov müqəddəs peşə sahiblərini Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə təbrik ediblər.
Tədbirin sonunda əmək funksiyasının yüksək peşəkarlıq səviyyəsində yerinə yetirilməsində fərqləndiklərinə görə, Aİİ-nin bir qrup müəllimi mükafatlandırılıb.

В АИТ отметили 5 октября - Международный День Учителя
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) было проведено мероприятие, посвященное 5 октября - Международному Дню Учителя.
В мероприятии приняли участие руководство и преподавательский состав, сотрудники и студенты Института.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поздравил преподавательский состав Института с 5 октября - Международным Днем Учителя и пожелал им успехов в их дальнейшей деятельности. Дж. Мамедов назвал этот день праздником лиц святой должности, которые посвятили свою жизнь светлому будущему народа. Ректор подчеркнул, что исторически наш народ ценил должность учителя и что наука и образование имеют особое значение в нашей стране и рассказал об осуществленных комплексных мерах по развитию образования в последние годы.
Затем руководитель высшего учебного заведения сказал, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, который сказал: «Образование - это будущее нации», уделял особое внимание и заботу образованию и науке в Азербайджане. В настоящее время эту политику с велико дальновидностью продолжает Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев.
Дж. Мамедов подчеркнул, что именно благодаря работе учителей формируется общество и воспитываются образованные люди с богатым мировоззрением и образцовым нравом. Ректор посоветовал студентам всегда уделять внимание науке и образованию и эффективно использовать свое время. Ректор сказал, что прогресс нации возможен только благодаря науке, и призвал студентов учиться лучше и работать усерднее.
Затем заведующая кафедрой религиоведения Азербайджанского Института Теологии Эльнура Азизова, заведующий кафедрой исламоведения Ахмед Ниязов и заведующий кафедрой языков и общественных наук Илькин Алимурадов поздравили учителей с Международным Днем Учителя.
В конце мероприятия некоторые преподватели АИТ были награждены за отличие в выполнении трудовой функции на высоком профессиональном уровне.