Aİİ-də 5 Oktyabr – Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd edilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 5 Oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirib.
Tədbirdə İnstitutun rəhbər-müəllim heyəti, əməkdaşları və tələbələri iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov 5 Oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə İnstitutun pedaqoji heyətini təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. C. Məmmədov bu təqvimi həyatını xalqın işıqlı gələcəyinə həsr edən müqəddəs peşə sahiblərinin bayramı adlandırıb. Xalqımızın tarixən müəllim sənətini yüksək qiymətləndirdiyini, ölkəmizdə elm və təhsilə xüsusi əhəmiyyət verildiyini vurğulayan rektor, son illər təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən kompleks tədbirlər barədə danışıb.
Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri daha sonra bildirib ki, “Təhsil millətin gələciyidir”, – deyən ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda təhsil və elm sahəsinə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Hazırda bu siyasəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev böyük uzaqgörənliklə davam etdirir.
C.Məmmədov məhz müəllim əməyi nəticəsində cəmiyyətin formalaşdığını, savadlı, bilikli, zəngin dünyagörüşlü, nümunəvi əxlaqa malik insanların yetişdiyini vurğulayıb. Rektor gənc nəslə elmə-təhsilə daim önəm verməyi, vaxtlarından səmərəli surətdə istifadə etməyi tövsiyə edib. Rektor bir xalqın tərəqqisinin yalnız elmlə mümkün olduğunu bildirərək, tələbələri daha yaxşı oxumağa, daha çox çalışmağa çağırıb.
Daha sonra Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Dinşünaslıq kafedrasının müdiri Elnurə Əzizova, İslamşünaslıq kafedrasının müdiri Əhməd Niyazov, Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradov müqəddəs peşə sahiblərini Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə təbrik ediblər.
Tədbirin sonunda əmək funksiyasının yüksək peşəkarlıq səviyyəsində yerinə yetirilməsində fərqləndiklərinə görə, Aİİ-nin bir qrup müəllimi mükafatlandırılıb.

International Teachers’ Day has been celebrated at AIT
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) has held an event dedicated to the International Teachers’ Day on October 5.
The event was attended by administrative and teaching staff as well as students.
AIT rector Jeyhun Mammadov congratulated the teaching staff on the occasion of International Teachers’ Day and wished them success in their future activities. J.Mammadov mentioned this date as a holiday of those who have this holy profession and devoted themselves to the bright future of people. Stressing that our people have highly appreciated teaching as a profession and attached particular importance to education, the Rector mentioned the complex activities implemented to develop education in recent years.
The Rector further quoted from Heydar Aliyev that education is the future of the nation and mentioned his special attention and care to the development of education and science in Azerbaijan. Currently, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is pursuing this policy with great foresight.
J.Mammadov emphasized that thanks to teachers’ efforts, society is formed, personalities with strong education, rich world outlook and commendable behavior are developed. The Rector shared his recommendations with students about focusing on their education and using their time efficiently. The rector said that the progress of a nation is only possible through science, and called on students to study harder and work more actively.
Elnura Azizova, Head of the Department of Religious Studies at Azerbaijan Institute of Theology; Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies and Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences, congratulated the teachers on the occasion of International Teachers’ Day.
At the end of the event, several AIT teachers were awarded for fulfilling their performance at a high level.