Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun kafedra müdiri Beynəlxalq Simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov Türkiyə Cümhuriyyətinin paytaxtı Ankara şəhərində “Beynəlxalq türk mədəniyyəti və sənəti” mövzusunda keçirilən simpoziumda məruzə ilə onlayn iştirak edib. Simpoziumun açılış mərasimində Azərbaycanın haqq davasına dəstək nümayiş etdirilib, “Qarabağ şikəstəsi” səsləndirilib.
“Qafqazda XIX əsr irfan hərəkatı və onun ictimai-sosial töhfələri” mövzusunda çıxış edən Ə.Niyazov XIX əsrin əvvəllərindən etibarən İsmayıl Siracəddin Şirvani ilə mədrəsə zəminində yayılan maarifçilik hərəkatından bəhs edib.
Məruzəçi vurğulayıb ki, İsmayıl Siracəddin Şirvani Qafqazda XIX əsr irfan hərəkatının nümayəndəsi olaraq, kamil insan prinsipləri aşılamış, ictimaiyyətə maariflənmə və vəhdət kimi birgəyaşayış ənənələrini təlqin etmişdir.
Ə.Niyazov daha sonra qeyd edib ki, bu hərəkat bölgədə yüz il ərzində ictimai baxımdan böyük islahatçılıq işləri həyata keçirmişdir. Məruzəçi hərəkatın nəticələrindən bəhs edərkən bildirib ki, sistemli təhsil ənənəsi ilə köklənmiş elm-irfan hərəkatı bölgəyə xas bəzi nümunələr meydana gətirmişdir. Bunun ən böyük töhfəsi, dini mənsubiyyət və məzhəb müxtəlifliyinə baxmayaraq, bütün sosial qrupların tolerant mühitdə birgəyaşayış ənənəsindən bəhrələnməsidir.
Qeyd edək ki, “Beynəlxalq türk mədəniyyəti və sənəti” mövzusunda keçirilən simpozium bu gün öz işinə yekun vuracaq.

Заведующий кафедрой Азербайджанского института теологии принял участие в Международном симпозиуме
Заведующий кафедрой исламоведения Азербайджанского института теологии (АИТ), доктор философии по философии Ахмед Ниязов принял онлайн-участие в симпозиуме на тему «Международная тюркская культура и искусство», проходящем в столице Турецкой Республики Анкаре. На церемонии открытия симпозиума была озвучена «Карабахская шикесте» в поддержку справедливой борьбы Азербайджана.
Выступивший на тему «Движение ирфан XIX века на Кавказе и его общественно-социальный вклад» А.Ниязов, рассказал о просветительском движении, распространенном Исмаилом Сираджаддином Ширвани на фоне медресе.
Докладчик подчеркнул, что как представитель просветительского движения XIX века на Кавказе Исмаил Ширвани прививал принципы совершенного человека, продвигал среди общества такие традиции совместного проживания, как просвещение и единство.
Далее А.Ниязов отметил, что за 100 лет это движение выполнило крупные реформы в общественной сфере. Рассказавший о результатах просветительского движения докладчик, сообщил, что научно-ирфанское движение, основанное на традиции системного образования, привело к появлению некоторых образцов, присущих региону. Самым значимым вкладом является приспособленность всех социальных групп к традиции совместного проживания в толерантной среде, несмотря на религиозные различия.
Отметим, что симпозиум на тему «Международная тюркская культура и искусство» завершит свою работу сегодня.