Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun kafedra müdiri Beynəlxalq Simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov Türkiyə Cümhuriyyətinin paytaxtı Ankara şəhərində “Beynəlxalq türk mədəniyyəti və sənəti” mövzusunda keçirilən simpoziumda məruzə ilə onlayn iştirak edib. Simpoziumun açılış mərasimində Azərbaycanın haqq davasına dəstək nümayiş etdirilib, “Qarabağ şikəstəsi” səsləndirilib.
“Qafqazda XIX əsr irfan hərəkatı və onun ictimai-sosial töhfələri” mövzusunda çıxış edən Ə.Niyazov XIX əsrin əvvəllərindən etibarən İsmayıl Siracəddin Şirvani ilə mədrəsə zəminində yayılan maarifçilik hərəkatından bəhs edib.
Məruzəçi vurğulayıb ki, İsmayıl Siracəddin Şirvani Qafqazda XIX əsr irfan hərəkatının nümayəndəsi olaraq, kamil insan prinsipləri aşılamış, ictimaiyyətə maariflənmə və vəhdət kimi birgəyaşayış ənənələrini təlqin etmişdir.
Ə.Niyazov daha sonra qeyd edib ki, bu hərəkat bölgədə yüz il ərzində ictimai baxımdan böyük islahatçılıq işləri həyata keçirmişdir. Məruzəçi hərəkatın nəticələrindən bəhs edərkən bildirib ki, sistemli təhsil ənənəsi ilə köklənmiş elm-irfan hərəkatı bölgəyə xas bəzi nümunələr meydana gətirmişdir. Bunun ən böyük töhfəsi, dini mənsubiyyət və məzhəb müxtəlifliyinə baxmayaraq, bütün sosial qrupların tolerant mühitdə birgəyaşayış ənənəsindən bəhrələnməsidir.
Qeyd edək ki, “Beynəlxalq türk mədəniyyəti və sənəti” mövzusunda keçirilən simpozium bu gün öz işinə yekun vuracaq.

AIT head of department participates in international symposium
Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), participated in the online symposium on International Turkish Culture and Art in Ankara, Turkey. The symposium also demonstrated support for Azerbaijan’s just war with the performance of “Karabakh shikestesi”at the opening of the event.
Speaking on "The 19th century irfan movement in the Caucasus and its social contributions," A.Niyazov mentioned Ismail Sirajaddin Shirvani and the enlightenment movement that extended in the early 19th century.
The lecturer stressed that being the representative of the 19th century Irfan movement in the Caucasus, Ismail Sirajaddin Shirvani, taught the principles of perfect man, instilled in the public the traditions of coexistence such as enlightenment and unity.
A. Niyazov further noted that this movement implemented great public reforms in the region for a hundred years. Speaking about the results of the movement, the her said that science and irfan movement, rooted in the tradition of systematic education, has created some examples specific to the region. The greatest contribution to this is the fact that all social groups, despite their religious affiliation and sectarian diversity, benefit from the tradition of coexistence in a tolerant environment.
It should be noted that the symposium on "International Turkish Culture and Art" will come to an end today.