Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi Beynəlxalq Simpoziumda onlayn iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İlahiyyat fakültəsinin dekan müavini, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Qənbərov Türkiyənin Aksaray Universiteti və Ankara Universiteti İlahiyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “II Beynəlxalq Din Sosiologiyası” Simpoziumunda məruzə ilə onlayn iştirak edib.
Simpoziumun açılışında A.Qənbərov iştirakçıları Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı mövcud vəziyyətlə tanış edərək, 27 sentyabrdan başlayan təxribatın qarşısının alınmasında Müzəffər və Şanlı Ordumuzun əks-hücum əməliyyatlarında Türkiyə Dövləti və xalqına Azərbaycana siyasi, diplomatik və ictimai müstəvidə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.
Beynəlxalq Simpoziumda “Nəzəri və metodoloji baxımdan Azərbaycanda din sosiologiyası çalışmaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən A.Qənbərov Azərbaycanda din sosiologiyasının tədrisi ilə bağlı məsələləri işıqlandırıb və bu sahədə aparılan tədqiqatları nəzəri baxımdan təhlil edib.
Qeyd edək ki, “II Beynəlxalq Din Sosiologiyası” Simpoziumunda Türkiyənin və dünyanın müxtəlif universitetlərindən olan din sosioloqları və aparıcı elm xadimləri “Din sosiologiyasının müasir problemləri”, “Dini qruplar”, “Sekulyarizasiya və din”, “Gender problemi və din”, “Pandemiya və din: COVID - 19” və s. mövzularda plenar iclaslarda işitirak edib, geniş müzakirələr aparıblar.

Преподаватель Азербайджанского института теологии принял онлайн-участие в Международном симпозиуме
Заместитель декана факультета теологии Азербайджанского института теологии (АИТ), доктор философии по социологии Асаф Ганбаров выступил онлайн с докладом в симпозиуме «II Международная социология религии», организованном факультетом теологии Университетов Аксарай и Анкара Турции.
На церемонии открытия симпозиума А.Ганбаров проинформировал участников о текущей ситуации в связи с проблемой Нагорного Карабаха, выразил государству и народу Турции благодарность за политическую, дипломатическую и общественную поддержку Азербайджана в операциях контрнаступления славной Азербайджанской армии в ответ на провокации, начавшиеся 27 сентября.
Выступивший в Международном симпозиуме с докладом на тему «Труды по социологии религии в Азербайджане с теоретической и методологической точки зрения» А.Ганбаров, дал информацию о проблемах, связанных с социологией религии в Азербайджане, и теоретически проанализировал исследования в этой сфере.
На симпозиуме «II Международная социология религии», состоявшемся 22-24 октября 2020 года, религиозные социологи и ведущие научные деятели из различных университетов Турции и мира приняли участие в пленарных заседаниях, провели широкие обсуждения на такие темы, как «Современные проблемы социологии религии», «Религиозные группы», «Секуляризация и религия», «Гендерные проблемы и религия», «Пандемия и религия: COVID – 19» и др.