Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi Beynəlxalq Simpoziumda onlayn iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İlahiyyat fakültəsinin dekan müavini, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Qənbərov Türkiyənin Aksaray Universiteti və Ankara Universiteti İlahiyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “II Beynəlxalq Din Sosiologiyası” Simpoziumunda məruzə ilə onlayn iştirak edib.
Simpoziumun açılışında A.Qənbərov iştirakçıları Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı mövcud vəziyyətlə tanış edərək, 27 sentyabrdan başlayan təxribatın qarşısının alınmasında Müzəffər və Şanlı Ordumuzun əks-hücum əməliyyatlarında Türkiyə Dövləti və xalqına Azərbaycana siyasi, diplomatik və ictimai müstəvidə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.
Beynəlxalq Simpoziumda “Nəzəri və metodoloji baxımdan Azərbaycanda din sosiologiyası çalışmaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən A.Qənbərov Azərbaycanda din sosiologiyasının tədrisi ilə bağlı məsələləri işıqlandırıb və bu sahədə aparılan tədqiqatları nəzəri baxımdan təhlil edib.
Qeyd edək ki, “II Beynəlxalq Din Sosiologiyası” Simpoziumunda Türkiyənin və dünyanın müxtəlif universitetlərindən olan din sosioloqları və aparıcı elm xadimləri “Din sosiologiyasının müasir problemləri”, “Dini qruplar”, “Sekulyarizasiya və din”, “Gender problemi və din”, “Pandemiya və din: COVID - 19” və s. mövzularda plenar iclaslarda işitirak edib, geniş müzakirələr aparıblar.

Asaf Ganbarov, Deputy Dean of the Faculty of Theology at Azerbaijan Institute of Theology (AIT), delivered a speech at the 2nd International Symposium on Sociology of Religion held by the Faculty of Theology of Aksaray University and Ankara University.
At the opening of the symposium, Ganbarov informed participants about the current situation in Nagorno-Karabakh and expressed his gratitude to Turkish state and people for their political, diplomatic and social support to Azerbaijan in the counter-offensive operations of the Glorious Azerbaijani Army to prevent Armeian Army’s attacks since September 27.
Speaking on "Theoretical and methodological studies of the sociology of religion in Azerbaijan," A. Ganbarov highlighted the issues related to the teaching of sociology of religion in Azerbaijan and analyzed the research in this area from a theoretical point of view.
Religious sociologists and leading scholars from different universities of Turkey and the world discussed the issues such as "Modern problems of sociology of religion", "Religious groups", "Secularization and religion", "Gender problem and religion", "Pandemic and religion: COVID - 19 ”and other problems at the 2nd International Symposium on Sociology of Religion. The participants joined the plenary sessions and held extensive discussions on the issues.