“Biliklərarası inteqrasiya” mövzusunda yay məktəbi davam edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və İdrak İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Biliklərarası inteqrasiya” mövzusunda yay məktəbi davam edir.
Yay məktəbinin növbəti günündə tələbələr yenidən müxtəlif mövzularda məruzələr dinləyiblər.
Məqasid İnstitutu (ABŞ) icraçı direktorunun müavini, Biliklərarası İnteqrasiya İnstitutunun (Gürcüstan) metodologiya problemləri, İslam epistemologiyası, İslam iqtisadiyyatı və maliyyəsi məsələləri üzrə eksperti dr. İldus Rafikof “Yeni məqasid metodologiyası: bir daha İslam erudisiyası haqqında” və “İslam epistemologiyası və tənqidi təfəkkür” mövzularında məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi çıxışında dini qaydaların məqsədlərinin məqsədlərinin müxtəlif prizmaları və buradakı problemlər, Quranın məntiqi və məqsədi, İslam elmlərindəki problemlər, bilik, elm və həqiqətin mahiyyəti kimi mövzularda fikirlərini bölüşüb.
Məruzəçi – Frayburq Universiteti Frayburq Qabaqcıl Tədqiqatlar İnstitutunun (Almaniya) böyük elmi işçisi, Biliklərarası İnteqrasiya İnstitutunun (Gürcüstan) akademik məsələlər üzrə direktoru dr. Elmira Axmetova “Tədqiqatlarda dünyagörüşü amilinin əhəmiyyəti” mövzusunda çıxış edib. E.Axmetova məruzəsində tədqiqat nədir; hansı formada aparılmalıdır; tədqiqatlarda elmi metodun önəmi; tədqiqatlardakı problemlər; dünyagörüşünün önəmi, milli, dini, ateist, kommunist və liberal baxışların tədqiqatlara təsiri kimi mövzulara toxunub.

Летняя школа на тему «Интеграция знаний» продолжается
Продолжается летняя школа на тему «Интеграция знаний», организованная совместно Азербайджанским институтом теологии (АИТ) и общественным объединением «Идрак».
В очередной день летней школы студенты прослушали доклады на различные темы.
Заместитель исполнительного директора Института Магасид (США), эксперт Института интеграции знаний (Грузия) по вопросам методологии, исламской эпистемологии, исламской экономики и финансов д-р Ильдус Рафикоф выступил с докладами на темы «Методология новой цели: еще раз об исламской эрудиции» и «Исламская эпистемология и критическое мышление». В своем выступлении докладчик поделился мыслями по таким темам, как различные призмы целей и задач религиозных правил, логика и цель Корана, проблемы в исламских науках, сущность знания, науки и истины.
Старший научный сотрудник Фрайбургского института перспективных исследований Фрайбургского университета (Германия), директор по академическим вопросам Института интеграции знаний (Грузия) д-р Эльмира Ахметова выступила с докладом на тему «Значение мировоззренческого фактора в исследованиях». В своем докладе Ахметова коснулась таких вопросов, как значение понятия «исследование» и форма его проведения, значение научного метода и проблемы в исследованиях, значение мировоззрения, влияние национальных, религиозных, атеистических, коммунистических и либеральных взглядов на исследования.