Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Beynəlxalq Forumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının Bolqar İslam Akademiyasında təşkil olunan “Rusiya müsəlmanlarının teoloji mirası” II Beynəlxalq Forumda onlayn iştirak edib.
Açılış mərasimində çıxış edən rektor Ermənistanın ölkəmizə qarşı 27 sentyabrdan başlayan təxribatına cavab olaraq keçirilən əks-hücum əməliyyatından danışıb. Aİİ rəhbəri bildirib ki, Ermənistan növbəti dəfə atəşkəs rejimini pozub və bunun nəticəsində, Azərbaycan məcbur qalaraq bütün cəbhəboyu əks-hücuma keçərək, Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş torpaqlarımızın bir hissəsini azad edib.
A.Şirinov vurğulayıb ki, biz öz torpağımızda işğalçı ilə mübarizə aparırıq və bu mübarizdə başda Rusiya müsəlmanları olmaqla, bütün İslam dünyasının, eləcə də tərəqqipərvər bəşəriyyətin mənəvi dəstəyini gözləyirik.
Rektor daha sonra “Müasir dövrdə İslam dünyasında dini radikallığın yaranma səbəbləri və onun fəsadları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, Orta əsrlərdə İslam dininin və müsəlmanların dünyada tutduğu mövqe barədə məlumat verib. A.Şirinov məruzəsində İslam dünyasında XIV əsrdən sonra baş verən geriləmədən, radikal qrupların yaranma səbəblərindən də bəhs edib. Aİİ rəhbəri bildirib ki, İslam aləmində mövcud olan radikal qruplar bir sıra metodik səhvlərə yol verirlər. Belə ki, radikal qrupların dini mətnləri kontekstindən çıxararaq təqdim etmələri, onu müəyyən bir dövrə həbs etmələri İslamın ümumbəşəri bir din kimi gözdən düşməsinə və məhəlliləşməsinə xidmət edir: “Onların “din” pərdəsi altında yürütdükləri fəaliyyət İslam əleyhdarlarının əlində bayrağa çevrilib. Bu gün bununla əlaqəli yüzlərlə çirkinniyyətli kitab və məqalə nəşr edilir, debatlar təşkil olunur, yürüşlər keçirilir. Bax, budur radikallığın İslama “xidməti”.
Məlumat üçün bildirək ki, “Rusiya müsəlmanlarının teoloji mirası” II Beynəlxalq Forumu 30 oktyabradək davam edəcək.

AIT rector attends international forum
Agil Shirinov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), participated in the 2nd International Forum on Theological Heritage of Muslims in Russia organized at Bolgar Islamic Academy of the Republic of Tatarstan, Russian Federation.
Speaking at the opening ceremony, the rector mentioned the retaliation of the Azerbaijani Army to the attacks of Armenia against our country, which began on September 27. AIT rector said that Armenia once again violated the ceasefire, and as a result, Azerbaijan was forced to counterattack along the entire front liberating part of our lands occupied by Armenia.
A.Shirinov stressed that Azerbaijan is fighting the aggressor in its own land and expect the moral support of the Islamic world, including Russian Muslims, as well as the entire humanity.
The rector also delivered a speech on “The causes of religious radicalism in the modern Islamic world and its consequences”, and mentioned the position of Islam and Muslims in the world during the medieval period. A.Shirinov spoke about the decline in the Islamic world after the 14th century and the reasons for the emergence of radical groups. The AIT rector said that radical groups in the Islamic world make several methodological mistakes. Thus, the fact that radical groups present religious texts out of context and confine them to a certain period serves to discredit Islam as a universal religion and localize it. Their activities under the camouflage of religion have become a common theme for the of opponents of Islam. Today, hundreds of repulsive books and articles are published, debates are organized, and demonstrations are held. This is how radicalism contribute to Islam.
The 2nd International Forum on Theological Heritage of Muslims in Russia will last until October 30.