Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəlliminin Qarabağ həqiqətləri ilə bağlı məqaləsi Qətər mətbuatında
15 Oktyabr, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) müəllimləri Qarabağ həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqda davam edir. Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvüsal Məmmədovun “Erməni yalanlarını ifşa edən iki tarixi sənəd” adlı məqaləsi Qətərin “Arabi21” saytında dərc olunub.
Məqalədə Dağlıq Qarabağın statusuna dair erməni yalanlarını ifşa edən iki tarixi sənədin tərcüməsi və izahı öz əksini tapıb. Sənədlərin birincisi Rusiya Kommunist Bolşevik Partiyası Mərkəzi Komitəsi Qafqaz Bürosunun plenum iclasının protokolu, digəri isə Rusiya Kommunist Bolşevik Partiyası Qafqaz Əyalət Komissarlığının üzvü, erməni əsilli A. Mikoyanın Rusiya Kommunist Bolşevik Partiyası Mərkəzi Komitəsi və Sovet Xalq Komissarlığının sədri V. Leninə məktubudur.
Hər iki sənəd qəti surətdə təsdiqləyir ki, Qarabağ Azərbaycanın tarixi torpağıdır, ərazi inzibati vahidi olaraq heç zaman Ermənistanın tərkibində olmayıb.
Qeyd edək ki, Ermənistanın 27 sentyabr 2020-ci il tarixdən Azərbaycana qarşı başlayan növbəti təxribatının qarşısı Azərbaycanın Şanlı Ordusu tərəfindən qətiyyətlə alınır. Belə ki, ordumuzun əks-hücumları nəticəsində illərdir, düşmən işğalında olan Qarabağ torpaqları qəhrəmancasına aparılan mübarizə nəticəsində geri qaytarılır.

AIT teacher’s article on Karabakh truth in Qatar media
Teachers of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continue to convey the truth about Karabakh to the world community. Qatar’s Arabi21 website published an article entitled “Two Historical Documents Reflecting Armenian Lies” by Elvusal Mammadov, a lecturer at AIT Department of Languages and Social Sciences.
The article reflects the translations and explanations of two historical documents detecting the Armenian lies about the status of Nagorno-Karabakh. The first document is the minutes of the plenary session of the Caucasus Bureau of the Central Committee of the Russian Communist Bolshevik Party, and the other is a letter from A. Mikoyan, a member of the Caucasus Provincial Commissariat of the Russian Communist Bolshevik Party, to V. Lenin, Chairman of the Central Committee of the Russian Communist Bolshevik Party and the Soviet People’s Commissariat.
Both documents explicitly prove that Karabakh is a historical land of Azerbaijan, a territorial administrative unit that has never been part of Armenia.
The Glorious Army of Azerbaijan retaliated against the last attack of Armenian forces on September 27, 2020. Thanks to the counter-attacks of our army, the occupied lands in Karabakh have been returned as a result of this heroic struggle.