Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Rusiya universitetləri ilə əlaqələri genişləndirir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) ilə Rusiyanın Perm Dövlət İncəsənət İnstitutu və Omsk Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq protokolları imzalanıb.
Müqavilələr tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlıq, tədris prosesində elmi nailiyyətlərin tətbiqi və təcrübə mübadiləsi, qarşılıqlı fayda əldə edilməsi, hörmət və etibar prinsipləri əsasında yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi potensialın inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı anlaşma, akademik, elmi və mədəni əlaqələrin qurulması, elmi-araşdırma və təhsil sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı və möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyır. Sənədlərdə elmi təcrübə və araşdırma, tədris metodikası üzrə elmi məlumatların ötürülməsi, tədris prosesinin təşkili ilə bağlı təcrübənin bölüşülməsi, elmi-tədqiqat proqramları və layihələrinin birgə təşkili, tələbə mübadiləsi, elmi və metodiki vəsaitlərin çap olunması və digər məsələlər nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Aİİ xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. Ali təhsil müəssisəsinin hədəfi tədrisin müasir tələblər səviyyəsində qurulması məqsədilə dünyanın digər qabaqcıl universitetləri ilə yanaşı, Rusiya ali məktəblərinin təcrübəsindən yararlanmaq, həmçinin universitetlərarası əlaqələrin genişləndirilməsidir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ötən bir il ərzində müxtəlif ölkələrin universitetləri ilə əlaqələr yaradıb, Türkiyənin Ankara, İstanbul, Marmara, “29 Mayıs”, Kırıkkale universitetləri ilə əməkdaşlıq protokolları imzalayıb.

Азербайджанский Институт Теологии расширяет связи с Российскими университетами
Азербайджанский Институт Теологии (АИТ) подписал протоколы о сотрудничестве с Пермским государственным институтом искусства и культуры и Омским Государственным Университетом.
Соглашения нацелены на долгосрочное сотрудничество между сторонами в области науки и образования, применение в учебном процессе научных достижений и обмен опытом, получение взаимной выгоды, подготовку высококвалифицированных кадров на основе принципов уважения и доверия, развитие научного потенциала, взаимопонимание, установление академических, научных и культурных связей, развитие и укрепление взаимоотношений в сфере научных исследований и образования.
Документы также предусматривают научный опыт и исследования, передачу научных данных по учебной методике, обмен опытом в организации учебного процесса, совместную организацию научно-исследовательских программ и проектов, обмен студентами, печать научно-методических материалов и другие вопросы.
Следует отметить, что АИТ придает большое значение сотрудничеству с учебными заведениями зарубежных стран. Целью высшего учебного заведения является использование опыта российских вузов наряду с другими ведущими университетами мира для построения образования на уровне современных требований, а также расширения межуниверситетских связей.
Азербайджанский Институт Теологии за прошедший год установил связи с университетами различных вузов, подписал протоколы о сотрудничестве с Анкаринским, Стамбульским университетом, университетами Мармара, «29 мая», Кырыккале в Турции.