“Mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda dini kimliyin rolu: Azərbaycan və Belçika modeli” mövzusunda videokonfrans keçirilib
30 İyun, 2020
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Brüsseldəki Protestant İlahiyyat və Dini Araşdırmalar Fakültəsi (FUTP) “Mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda dini kimliyin rolu: Azərbaycan və Belçika modeli haqqında” mövzusunda videokonfrans təşkil etmişdir. Hər iki ali təhsil müəssisəsindən olan alimlər dini radikallaşmaya qarşı mübarizə yolu kimi mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq çərçivəsində dini kimliyin möhkəmləndirilməsi sahəsində indiyədək aparılmış araşdırma metodları haqqında səmərəli fikir mübadiləsi yürütmüşlər.
Bu kontekstdə Brüsseldəki Protestant İlahiyyat Fakültəsinin dekanı prof. Yohan Temmerman dini radikallaşma sahəsindəki araşdırmalara əsaslanan FUTP-nin təhsil proqramı çərçivəsində müxtəlif dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoq təcrübələri haqqında fikir mübadiləsi aparmaq imkanını təqdir etdiyini nəzərə çatdırmışdır.
Sözügedən mövzuda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru i.f.d. Aqil Şirinov Azərbaycanda dini tolerantlığın sosial, tarixi və teoloji əsaslarını vurğulamış, dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun ilahiyyat kontekstində araşdırma üsullarını izah etmişdir.
Konfransda müxtəlif mədəniyyətlərarası modellərin hərtərəfli araşdırılması üçün vahid platformanın yaradılması, həmçinin dinlərarası və mədəniyyətlərarası kontekstdə təhsilin daha da zənginləşdirilməsinə töhfə verəcək təcrübələrin sistemləşdirilməsi müzakirə olunmuşdur.
Videokonfransın təşkilində məqsəd çoxyönlü müasir qlobal etika konsepsiyasında dini kimliyin möhkəmləndirilməsidir. Din insanları daha sədaqətli və dinc hala gətirən dinamikliyi özündə ehtiva edir. Son on ildə elmi fikir mübadiləsi zamanı dini baxımdan yaxşı niyyətlə başlanan görüşlərin əks-nəticə ilə sonlandığı aydın şəkildə məlum olmuşdur. Sonrakı elmi fikir mübadiləsinin məqsədi dini nöqteyi-nəzərdən bu radikal görüşlərin mənbəyini müəyyənləşdirməkdir.
Görüş iştirakçıları yenidən görüş təşkil edərək, mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda dini kimliyin rolu barədə səmərəli fikir mübadiləsini davam etdirmək arzularını ifadə etmişlər.

Состоялась видеоконференция на тему "Роль религиозной идентичности в межкультурном и межрелигиозном диалоге: азербайджанская и бельгийская модели"
30 Июнь, 2020
Азербайджанский институт теологии (АИТ), действующий в подчинении Государственного комитета по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики, и Факультет протестантского богословия и религиозных исследований Брюсселя (FUTP) организовали видеоконференцию на тему "Роль религиозной идентичности в межкультурном и межрелигиозном диалоге: азербайджанская и бельгийская модели". В рамках межкультурного и межрелигиозного диалога, как пути борьбы с религиозной радикализацией, ученые обоих учебных заведений провели плодотворный обмен мнениями о методах исследования в области укрепления религиозной идентичности.
В данном контексте декан Факультета протестантского богословия в Брюсселе профессор Йохан Теммерман высоко оценил возможность обмена мнениями о различных практиках межрелигиозного и межкультурного диалога в рамках образовательной программы FUTP, основанной на исследованиях в области религиозной радикализации.
Ректор Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии Агиль Ширинов подчеркнул социальные, исторические и теологические основы религиозной толерантности в Азербайджане, объяснил методы исследования межрелигиозного и межкультурного диалога в контексте теологии.
В ходе конференции обсуждалось создание единой платформы для всестороннего изучения различных межкультурных моделей, а также систематизация практик, способствующих дальнейшему усовершенствованию образования в межрелигиозном и межкультурном контексте.
Целью организации видеоконференции является укрепление религиозной идентичности в концепции многогранной современной глобальной этики. Религия содержит в корне динамичность, которая делает людей более лояльными и мирными. В ходе научного обмена мнениями за последние десять лет стало ясно, что взгляды, возникшие с благими намерениями с религиозной точки зрения, привели к прямо противоположному. Целью последующего научного обмена мнениями является определение источника этих радикальных взглядов с религиозной позиции.
Участники выразили желание встретиться вновь и продолжить плодотворный обмен мнениями о роли религиозной идентичности в межкультурном и межрелигиозном диалоге.