“Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri” mövzusunda kitab nəşr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İlahiyyat fakültəsinin dekan müavini, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Qənbərovun “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri” adlı kitabı nəşr olunub.
Monoqrafiyada Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin tarixi nəzəri və hüquqi aspektlərdən tədqiq edilir. Azərbaycanda dünyəvilik prinsipinin tarixi kökləri araşdırılır, müasir dövrdə bəşəriyyətdə mövcud dövlət-din münasibətlərinin modelləri müqayisə edilir. Əsərdə, həmçinin müstəqillikdən sonra Azərbaycan Respublikasında din siyasətinin prioritetləri, əsas amilləri və bu siyasətin dinamikliyi müəyyənləşdirilir.
Monoqrafiya sosial və siyasi elmlər sahəsində çalışan tədqiqatçılar, sosioloqlar, tarixçilər, dinşünaslar, habelə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Aİİ ilahiyyat sahəsində tədqiqat əsərlərinin nəşrinə xüsusi diqqət yetirir. Belə ki, ali təhsil müəssisəsi yaradıldığı gündən bu sahədə tanınmış alimlərin kitablarının nəşrini həyata keçirir.

Издана книга «Государственно-религиозные отношения в Азербайджане»
Издана книга «Государственно-религиозные отношения в Азербайджане» заместителя декана теологического факультета Азербайджанского института теологии (АИТ), доктора философии по социологии Асафа Ганбарова.
В монографии исследуются теоретические и правовые аспекты государственно-религиозных отношений, исторические корни принципа секуляризма в Азербайджане, сравниваются модели государственно-религиозных отношений в современный период. В труде также определяются приоритеты, основные факторы государственной политики Азербайджанской Республики после приобретения независимости, и динамичность этой политики.
Монография предусмотрена для исследователей в сфере социальных и политических наук, социологов, историков, религиоведов, в том числе, для широкой аудитории читателей.
Отметим, что АИТ уделяет особое внимание изданию исследовательских трудов в сфере теологии. Так, с момента создания высшее учебное заведение издает книги известных ученых в этой сфере.