İclas “Bluejeans” platforması vasitəsilə onlayn formada keçirilib.
Avropa Şurasınıın “Qeyri-ayrı-seçkilik, müxtəliflik və inklüzivlik” üzrə Rəhbər Komitəsinin (Committee on Anti-Discrimination, Diversity and Inclusion) tərkibində “Mədəniyyətlərarası inteqrasiya” (Working Group on Intercultural Integration) İşçi qrupunun üçüncü görüşü 16-17 mart 2021-ci il tarixdə keçirilib. Görüşdə Azərbaycanı İşçi qrupun üzvü kimi, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov təmsil edib.
İclasda Avropa Şurasının nümayəndələri İvana Delesandro (Ivana D`alessandro) və İrena Quydikova (Irena Guidikova), həmçinin 10 üzv ölkənin təmsilçiləri, 10 ölkənin məhəlli idarələrinin üzvləri və mədəniyyətlərarası inteqrasiya sahəsində mütəxəssislər olmaqla 38 nəfər iştirak edib.
Görüşün əvvəlində İşçi qrupun sədri Pia Buhl Girolami iştirakçıları üçüncü tədbirin proqramı ilə tanış edərək, sözü İrqçilik və Dözümsüzlüyə qarşı Avropa Komissiyasının (the European Commission against Racism and Intolerance) sədri Maria Maroudaya vermişdir. M.Marouda çıxışında sivil cəmiyyətlərdə tolerantlığın və mədəniyyətlərarası inteqrasiyanın əhəmiyyətindən bəhs edib. Daha sonra onunla İşçi qrupun üzvləri arasında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə müxtəlif layihələr üzrə müzakirələr baş tutub, Avropa Şurasının “Qeyri-ayrı-seçkilik, müxtəliflik və inklüzivlik” üzrə Rəhbər Komitəsinin sədri Triantafillos Loukarelis ilə İşçi qrupun üzvləri arasında fikir mübadiləsi keçirilib.

Ректор Азербайджанского института теологии принял участие в заседании Рабочей группы Европейского совета
18 Март, 2021
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ) Агиль Ширинов принял участие в заседании Рабочей группы Европейского совета.
Заседание прошло в онлайн формате на платформе Bluejeans.
16-17 марта 2021 года состоялась третья встреча Рабочей группы «Межкультурная интеграция» (Working Group on Intercultural Integration) в составе Руководящего комитета по борьбе с дискриминацией, вопросам многообразия и интеграции (Committee on Anti-Discrimination, Diversity and Inclusion) Европейского союза. На встрече Азербайджан представил член Рабочей группы, ректор Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии Агиль Ширинов.
В заседании приняли участие 38 человек, в частности представители Европейского союза Ивана Д'Алесандро (Ivana D`alessandro) и Ирэна Гуйдикова (Irena Guidikova), а также представители 10 государств-членов, члены местных департаментов 10 стран и специалисты в сфере межкультурной интеграции.
В начале встречи председатель Рабочей группы Пия Бул Жиролами (Pia Buhl Girolami) ознакомила участников с программой третьего мероприятия и передала слово председателю Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью (the European Commission against Racism and Intolerance) Марие Маруда. В своем выступлении М.Маруда рассказала о значимости толерантности и межкультурной интеграции в цивилизованном обществе. Далее состоялся обмен мнениями между членами Рабочей группы.
На встрече были обсуждены различные проекты, проведен обмен мнениями между председателем Руководящего комитета по борьбе с дискриминацией, вопросам многообразия и интеграции Триантафиллосом Лоукарелисом и членами Рабочей группы.