Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi “Arabi21” saytına müsahibə verib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) müəllimləri Qarabağ həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqda davam edir. Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının dosenti, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədov Qətərin “Arabi21” saytına müsahibə verib.
Müsahibədə Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-də Qarabağda antiterror və sülhəməcburetmə əməliyyatlarına başlamasından etibarən, Fransanın bəzi hökumət dairələrinin, yerli özünüidarəetmə qurumlarının Ermənistana siyasi və birbaşa dəstəyi haqqında danışılır, Fransa-Ermənistan münasibətlərinin tarixi kökləri göstərilir. Qeyd olunur ki, hələ XX əsrin başlanğıcında Fransa Prezidenti Raymon Puankarenin Azərbaycan xalqının qəddar düşməni, Zəngəzur və Qarabağda dinc əhaliyə qarşı qətliamlar törətmiş Andranik Ozanyanı “Şərəf Legionu Ordeni” ilə təltif etməsi bir çox mətləbdən xəbər verir. Həmçinin qeyd edilir ki, Fransanın hakim dairələrinin Ermənistanı dəstəkləyən bəyanatlar verməsi Fransanın Minsk qrupundakı həmsədr statusuna ziddir. Daha sonra bildirilir ki, Fransadakı erməni lobbisi ölkənin iqtisadi-siyasi həyatında ciddi təsirə malikdir və Makron siyasi praqmatizm naminə Ermənistanı dəstəkləyən bəyanatlar verir.
Müsahibədə Fransadan Ermənistana göndərilmiş “yardımlar” və Qarabağda hərbi əməliyyatlarda iştirak etməyə gəlmiş Fransa vətəndaşları, Fransa bələdiyyələrinin terrorizmi maliyyələşdirən erməni fondlarına maliyyə yardımları haqqında danışılır.
Qeyd edək ki, Ermənistanın 27 sentyabr 2020-ci il tarixdən Azərbaycana qarşı başladığı növbəti təxribatı ilə bağlı Aİİ rektoru Aqil Şirinov əməkdaşlıq etdiyi xarici ölkə universitetlərinin rektorlarına, eləcə də İslam dünyasında tanınmış ali təhsil müəssisələrinin və ali dini təhsil ocaqlarının rəhbərlərinə Müraciət ünvanlayıb, İnstitutun müəllimləri isə ərəb mətbuatında məqalələrlə çıxış edib.

Преподаватель Азербайджанского института теологии дал интервью сайту Arabi21
Преподаватели Азербайджанского института теологии (АИТ) продолжают доносить реалии о Карабахе до мирового сообщества. Доцент кафедры «Языки и общественные науки» АИТ, доктор философии по философии Эльвусал Мамедов дал интервью сайту Arabi21 Катара.
В интервью рассказывается о непосредственной политической поддержке Армении некоторыми правительственными кругами, местными органами самоуправления Франции с тех пор, как Азербайджанская армия начала антитеррористические операции и операции по принуждению к миру, а именно с 27 сентября. В ходе интервью упоминается об исторических предпосылках отношений Франции и Армении. Отмечается, что награждение президентом Франции Раймоном Пуанкаре Андраника Озаняна - коварного врага азербайджанского народа, совершившего преступные деяния против мирного населения в Зангезуре и Карабахе, еще в начале ХХ века, свидетельствует о многом. Также, отмечается, что проармянские заявления правительственных кругов Франции противоречат ее статусу сопредседателя Минской группы. Далее говорится, что армянское лобби во Франции имеет серьезное влияние на политико-экономическую жизнь страны и Макрон делает проармянские заявления ради политического прагматизма.
В интервью рассказывается о помощи, которую оказала Франция Армении, гражданах Франции, прибывших для участия в военных операциях в Карабахе, финансовой поддержке муниципалитетами страны армянских фондов, финансирующих терроризм.
Отметим, что ректор АИТ Агиль Ширинов адресовал ректорам университетов-партнеров зарубежных стран, а также руководителям известных высших учебных заведений и учреждений высшего религиозного образования исламского мира, Обращение в связи с очередной провокацией, начатой Арменией в отношении Азербайджана с 27 сентября 2020 года, а преподаватели Института опубликовали статьи в арабской прессе.