Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “İctimai həmrəyliyin möhkəmlənməsində bayramların rolu” mövzusunda vebinar keçirilib
19 Mart, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “İctimai həmrəyliyin möhkəmlənməsində bayramların rolu” mövzusunda vebinar keçirilib.
“ZOOM” platforması üzərindən təşkil olunan vebinarda Aİİ-nin rəhbər heyəti, müəllimləri və tələbələri iştirak ediblər.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov vebinar iştirakçılarını salamladıqdan sonra, qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Rektor 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olanların xatirəsini yad edib, onlara Allahdan rəhmət diləyib.
Novruz bayramının pandemiya dövrünə təsadüf etdiyini vurğulayan rektor bayramlaşma zamanı xüsusi karantin rejiminin qaydalarına riayət etməyə səsləyib. O, həmçinin bayramların, xüsusən Novruz bayramının cəmiyyətdə birləşdirici funksiya icra etdiyini vurğulayıb.
“İctimai həmrəyliyin möhkəmlənməsində bayramların rolu” mövzusunda çıxış edən Aİİ İslamşünaslıq kafedrasının dosenti, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aslan Həbibov müxtəlif səmavi dinlərdə qeyd olunan mərasimlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bayramların milli və dini baxımdan funksiyalarına aydınlıq gətirib, onların əhəmiyyəti və cəmiyyətdə rolundan bəhs edib.
A.Həbibov daha sonra birlik və bərabərlik əsasında qurulmuş bütün bayramların öyrətmə, birləşdirmə, paylaşma, həmrəylik, səadət və xoşbəxtlik gətirən funksiyalarından ətraflı söz açıb.

В Азербайджанском институте теологии состоялся вебинар на тему «Роль праздников в укреплении общественной солидарности»
19 Март, 2021
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялся вебинар на тему «Роль праздников в укреплении общественной солидарности».
В вебинаре, организованном посредством программы «ZOOM», приняли участие руководящий персонал, преподаватели и студенты АИТ.
Поприветствовав участников, ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поздравил их по случаю праздника Новруз. Ректор почтил память шехидов 44-дневной Отечественной войны и пожелал упокоения их душ.
А.Ширинов отметил, что праздник Новруз совпал с периодом пандемии и призвал соблюдать правила карантинного режима во время празднования. Он также подчеркнул объединяющую роль праздников, в частности Новруза в обществе.
Доцент кафедры исламоведения АИТ, доктор философии по теологии Аслан Хабибов, выступивший на тему «Роль праздников в укреплении общественной солидарности», дал подробную информацию об обрядах, свойственных различным небесным религиям, функциях праздников с национальной и религиозной точки зрения, их значимости и роли в обществе.
Далее А.Хабибов подробно рассказал о таких функциях всех праздников, построенных на принципах единства и равенства, как обучение, объединение, разделение ценностей, солидарность и счастье.