Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş vebinar keçirilib
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov açılış nitqi ilə qonaqları və vebinar iştirakçılarını salamladıqdan sonra, 21 fevralın Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunmasının tarixindən ətraflı danışıb, tarix boyu Azərbaycan dilinin qarşılaşdığı problemləri dilə gətirib.
Daha sonra müstəqillik dövründə Heydər Əliyevin dil sahəsindəki xidmətlərini vurğulayıb.
Vebinarın moderatoru – Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının dosenti, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədəli Babaşlı tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, Ana dilinin insanın mənəvi aləminin zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, mükəmməl təhsil almasında, öz soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında mühüm vasitə olduğunu qeyd edib.
AMEA İ.Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, “Ana dilimiz milli sərvətimizdir” mövzusunda çıxış edib. M.Nağısoylu Ana dilinin hər bir millət üçün milli sərvət olduğunu xüsusi vurğulayıb. Dilimizi tarix boyu yaşadan söz ustalarından, alimlərdən, yazıçılardan sitatlar gətirərək, dilin qoruyucusunun, daşıyıcısının xalq olduğunu nəzərə çatdırıb.
Azərbaycan Dillər Universitetinin məsləhətçi professoru, Azərbaycan Respublikası Dövlət Dil Komissiyasının üzvü, fil.e.d., prof. Adil Babayev “Dil millətin tək nişanıdır” mövzusunda məruzə edib. A.Babayev Ana dilinin saflığını qorumağın, ədəbi dil normalarının gözlənilməsinə nəzarət etməyin, həmçinin dili yad ünsürlərdən təmizləməyin hər bir Azərbaycan vətəndaşının borcu olduğunu bildirib.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti Müasir Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Dil Komissiyasının üzvü, fil.e.d., prof. Buludxan Xəlilov tədbir iştirakçılarını təbrik etdikdən sonra, Ana dili günü münasibətilə keçirilən vebinarı yüksək qiymətləndirib. “Azərbaycan dilinin imkanları” mövzusunda çıxış edən edən B.Xəlilov dövlətin gücünü onun dil imkanları ilə eyniləşdirib. Azərbaycan dilinin ölkəmizdə yaşayan digər xalqları birləşdirdiyini, onların öz ana dillərində azad danışmalarına heç bir maneçilik törətmədiyini söyləyib.

В Азербайджанском институте теологии прошел вебинар, посвященный Международному дню родного языка
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) прошел вебинар, посвященный Международному дню родного языка.
Вебинар был организован в онлайн формате на платформе ZOOM.
Проректор АИТ по науке и инновациям, доктор философских наук Мирнияз Мурсалов поприветствовал гостей и участников вебинара вступительной речью, подробно рассказал об истории 21 февраля- Международного дня родного языка, упомянул о проблемах, с которыми сталкивался азербайджанский язык на протяжении истории.
Далее он подчеркнул заслуги Гейдара Алиева в языковой сфере в период независимости.
Модератор вебинара- доцент кафедры «Языки и общественные науки» АИТ, доктор философии по теологии Мамедали Бабашлы поприветствовал участников мероприятия, и отметил, что родной язык является важным средством для обогащения духовного мира, расширения мировоззрения, получения качественного образования, общения с соотечественниками.
Директор Института языкознания имени И.Насими НАНА, академик Мохсун Нагысойлу поприветствовал гостей и выступил на тему «Родной язык – наше национальное достояние». М.Нагысойлу особо подчеркнул, что для каждой нации родной язык является национальным достоянием. Он привел цитаты мастеров слова, ученых, писателей, оберегающих язык на протяжении истории, и отметил, что именно народ является защитником и носителем языка.
Профессор-консультант Азербайджанского университета языков, член Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку, д.фил.н., проф. Адиль Бабаев выступил с докладом на тему «Язык- единый символ нации». А.Бабаев отметил, что сохранение чистоты языка, контроль соблюдения норм литературного языка, а также очищение языка от чуждых элементов является долгом каждого азербайджанца.
Заведующий кафедрой «Современный азербайджанский язык» Азербайджанского государственного педагогического университета, член Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку, д.фил.н., проф. Булудхан Халилов поздравил участников мероприятия и высоко оценил вебинар по случаю Дня родного языка. Выступивший на тему «Возможности азербайджанского языка», Б.Халилов приравнял мощь государства к языковым возможностям. Он сказал, что азербайджанский язык объединяет другие народы, проживающие в нашей стране, не создает препятствий для их свободного общения на родном языке.