Aİİ-də “Gender əsaslı zorakılıq” mövzusunda təlim təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan Assosiasiyası” İB-nin Milli Proqram İnkişaf direktoru, sosioloq Cavid İmamoğlunun təqdimatında BMT-nin Əhali Fondunun (UNFPA Azerbaijan) dəstəyi ilə “Gender əsaslı zorakılıq” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Aİİ-də ötən dövr ərzində maarifləndirmə istiqamətində xeyli iş görüldüyünü bildirib. İ.Əlimuradov mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq qeyd edib ki, gender bərabərliyi özü-özlüyündə təkcə mədəni və mənəvi hadisə deyil, həmçinin yoxsulluğun azaldılması, davamlı inkişafın təmin olunması və səmərəli idarəçiliyin qurulması üçün də zəruri şərtlərdəndir. O, gənclər arasında gender əsaslı zorakılıqla mübarizə aparmaq üçün maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
“SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan Assosiasiyası” İB-nin Milli Proqram İnkişaf direktoru, sosioloq Cavid İmamoğlu BMT-nin Əhali Fondunun (UNFPA Azerbaijan) dəstəyi ilə “Gender əsaslı zorakılıq” mövzusunda təlimdə kişilər və qadınlar arasında ayrı-seçkiliyin əsas səbəbləri və onların aradan qaldırılması yolları haqqında məruzə ilə çıxış edib. C. İmamoğlu bildirib ki, müzakirələrdə məqsəd cəmiyyətdə gender zəminində formalaşmış ayrı-seçkiliyi müzakirə etməkdir.
Daha sonra qeyd edib ki, gender əsaslı zorakılıq təkcə qadınlara fiziki güc tətbiq etmək deyil, həmçinin cinsi, psixoloji, emosional basqı və digər təzyiqləri də əhatə edir.
Təlimdə gender məfhumuna aydınlıq gətirilib, müzakirələr interaktiv formada keçirilib.
Təlimboyu iştirakçılar gender əsaslı zorakılığın başvermə səbəbləri və qarşısını almaq yolları barədə detallı məlumatlara yiyələniblər. Həmçinin gender əsaslı zorakılıq zəminində formalaşmış stereotiplər və miflər ilə tanış olublar.

В АИТ организован тренинг на тему «Гендерное насилие»
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) при поддержке Фонда населения ООН (UNFPA Azerbaijan) организован тренинг на тему «Гендерное насилие», представленный директором Национальной программы развития ОО «SOS Детские села – Азербайджанская ассоциация», социологом Джавидом Имамоглу.
Заведующий кафедрой языков и общественных наук АИТ, доцент Илькин Алимурадов поприветствовал участников мероприятия и отметил, что в течение прошлого года в АИТ проделано много работ в направлении просвещения. Коснувшись важности темы, И.Алимурадов довел до внимания, что гендерное равенство само по себе является не только культурно-нравственным событием, но и важным условием сокращения бедности, обеспечения продолжительного развития и построения эффективного управления. Он подчеркнул значимость проведения среди молодежи просветительских мероприятий для борьбы с гендерным насилием.
Директор Национальной программы развития ОО «SOS Детские села – Азербайджанская ассоциация», социолог Джавид Имамоглу выступил на тренинге на тему «Гендерное насилие», организованном при поддержке Фонда населения ООН (UNFPA Azerbaijan), с докладом об основных причинах дискриминации между мужчинами и женщинами и способах их устранения. Дж.Имамоглу отметил, что целью является обсуждение дискриминации, сформировавшейся в обществе на гендерной почве.
Далее он довел до внимания, что гендерное насилие включает не только применение физической силы в отношении женщин, но и сексуальное, психологическое, эмоциональное насилие и другие виды насилия.
На тренинге была предоставлена подробная информация о понятии гендера, были проведены интерактивные обсуждения.
В течение тренинга участники получили подробные сведения о причинах возникновения гендерного насилия и способах его преодоления. Также, они ознакомились со стереотипами и мифами, сформированными на почве гендерного насилия.