19 ildən sonra arzusuna nail olan tələbəmiz
19 ildən sonra arzusuna nail olub, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi adını qazanan Günel Aslanova
- Günel xanım, özünüzü təqdim edərdiniz...
- 2000-ci ildə Masallı şəhər 3 saylı tam orta məktəbi bitirmişəm. Ailəliyəm, 2 övladım var.
- Necə oldu ki, orta məktəbi bitirəndən uzun zaman sonra ali təhsil almaq qərarına gəldiniz?
- Dini elmi əsaslarla təbliğ etmək, cəhalətə, xurafata qarşı mübarizə aparmaq üçün ali savadlı olmaq uşaqlıq arzum idi. Erkən yaşda atamı və qardaşımı itirdim. Qardaşım könüllü olaraq Qarabağ döyüşlərinə getdi, şəhid oldu. O, çox istəyirdi ki, təhsilimi davam etdirim. Məktəbdə əlaçı olmağıma baxmayaraq, imkansızlıqdan mənim də istəyim olan onun arzusunu yerinə yetirə bilmədim.
Ailə həyatı qurdum. Gələcək həyat yoldaşıma əvvəlcədən ali təhsil almaq arzusunda olduğumu bildirdim. Ailə qayğıları, övladlarımın tərbiyəsi ilə məşğul olmaq məni oxumaqdan məhrum etdi. Lakin heç zaman fikrimdən daşınmadım. Qismət belə imiş.
- Nə zamandan qəbula hazırlaşmağa başladınız?
- Qeyd etdiyim kimi, orta məktəbi əla qiymətlərlə başa vurdum. İstəyim dini təhsil almaq idi. Keçən il Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu yarandı, qərara gəldim ki, hazırlaşım, bu ali təhsil müəssisəsinə qəbul olum. Doğrudur, keçən il sənədlərimi vermək istədim. Lakin sənəd qəbulunun nə zaman başlayacağından xəbərsiz olduğum üçün vaxt ötdü, gecikdim, amma ruhdan düşmədim. Bu il isə 2 aydan da az vaxtda hazırlaşaraq DİM-in qəbul imtahanlarında iştirak etdim, 320 bal topladım.
- Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu seçməkdə məqsədiniz nədir?
- 10 yaşımdan Ərəb və fars dillərini öyrənməyə başlamışdım. Elə həmin dövrdən Qurani Kərimi oxuyurdum. Arzulayırdım ki, ali dini təhsil alım və dini elmi əsaslarla gənc nəslə öyrədim. Qoy insanlar İslam dini deyəndə onu mollalıq, cəhalət kimi başa düşməsin, onun mütərəqqi cəhətlərini dərk etsinlər.
- İnstituta artıq qəbul olmusunuz. Nə düşünürsünüz?
- Məqsədim İslam dini və digər dinləri daha mükəmməl öyrənmək və insanlara doğru şəkildə çatdırmaqdır. Təhsilimi magistratura və doktorantura səviyyələrində də davam etdirmək istəyirəm.

- I finished Masalli Secondary School No. 3 in 2000. I am married and have 2 children.
- It was my childhood dream to get a higher education, promote religion in a right way as well as fight ignorance and prejudice. I have lost my father and brother at an early age. My brother went to fight in the Garabagh war voluntarily and was martyred. He wanted me to continue my education. Although I was an excellent student at school, I could not fulfill his wish because of financial problems.
Then I married. I told my future spouse that I wanted to study. Family and child care hindered the realization of my wish. But I never quit. It was destined to be so.
- When did you start preparing for the entrance exams?
- As I mentioned, I finished the secondary school with excellent marks. My desire was to get a higher religious education. Last year, by the order of President Ilham Aliyev, Azerbaijan Institute of Theology was established, and I decided to prepare for the admission to this Institute. That’s true, I wanted to apply previous year. But as I was unaware of the applicaton date, I missed the deadline, yet I was not disappointed. This year I prepared for SEC admission exams in less than 2 months and scored 320 points.
- Why did you choose Azerbaijan Institute of Theology?
- I started to learn the Arabic and Farsi languages since I was 10. Since then I also started to read the Qur'an. I wanted to get a higher religious education and teach the younger generation religious studies. I wanted to make people realize the positive aspects of religion rather than understand it as ignorance.
- You have already been admitted to the Institute. What do you think?
- My goal is to study Islam and other religions comprehensively and promote them in an unbiased and right way. I want to continue my education to get masters and PhD degrees.