19 ildən sonra arzusuna nail olan tələbəmiz
19 ildən sonra arzusuna nail olub, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi adını qazanan Günel Aslanova
- Günel xanım, özünüzü təqdim edərdiniz...
- 2000-ci ildə Masallı şəhər 3 saylı tam orta məktəbi bitirmişəm. Ailəliyəm, 2 övladım var.
- Necə oldu ki, orta məktəbi bitirəndən uzun zaman sonra ali təhsil almaq qərarına gəldiniz?
- Dini elmi əsaslarla təbliğ etmək, cəhalətə, xurafata qarşı mübarizə aparmaq üçün ali savadlı olmaq uşaqlıq arzum idi. Erkən yaşda atamı və qardaşımı itirdim. Qardaşım könüllü olaraq Qarabağ döyüşlərinə getdi, şəhid oldu. O, çox istəyirdi ki, təhsilimi davam etdirim. Məktəbdə əlaçı olmağıma baxmayaraq, imkansızlıqdan mənim də istəyim olan onun arzusunu yerinə yetirə bilmədim.
Ailə həyatı qurdum. Gələcək həyat yoldaşıma əvvəlcədən ali təhsil almaq arzusunda olduğumu bildirdim. Ailə qayğıları, övladlarımın tərbiyəsi ilə məşğul olmaq məni oxumaqdan məhrum etdi. Lakin heç zaman fikrimdən daşınmadım. Qismət belə imiş.
- Nə zamandan qəbula hazırlaşmağa başladınız?
- Qeyd etdiyim kimi, orta məktəbi əla qiymətlərlə başa vurdum. İstəyim dini təhsil almaq idi. Keçən il Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu yarandı, qərara gəldim ki, hazırlaşım, bu ali təhsil müəssisəsinə qəbul olum. Doğrudur, keçən il sənədlərimi vermək istədim. Lakin sənəd qəbulunun nə zaman başlayacağından xəbərsiz olduğum üçün vaxt ötdü, gecikdim, amma ruhdan düşmədim. Bu il isə 2 aydan da az vaxtda hazırlaşaraq DİM-in qəbul imtahanlarında iştirak etdim, 320 bal topladım.
- Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu seçməkdə məqsədiniz nədir?
- 10 yaşımdan Ərəb və fars dillərini öyrənməyə başlamışdım. Elə həmin dövrdən Qurani Kərimi oxuyurdum. Arzulayırdım ki, ali dini təhsil alım və dini elmi əsaslarla gənc nəslə öyrədim. Qoy insanlar İslam dini deyəndə onu mollalıq, cəhalət kimi başa düşməsin, onun mütərəqqi cəhətlərini dərk etsinlər.
- İnstituta artıq qəbul olmusunuz. Nə düşünürsünüz?
- Məqsədim İslam dini və digər dinləri daha mükəmməl öyrənmək və insanlara doğru şəkildə çatdırmaqdır. Təhsilimi magistratura və doktorantura səviyyələrində də davam etdirmək istəyirəm.

Асланова Гюнель 19 лет спустя осуществила свою мечту и стала студенткой
- Как так получилось, что вы решили получить высшее образование спустя долгое время после окончания средней школы?
- С детства я мечтала получить высшее образование, чтобы пропагандировать религию на научной основе, бороться с невежеством и предрассудками. В раннем возрасте я потеряла отца и брата. Мой брат добровольно пошел на карабахскую войну и стал шехидом. Он очень хотел, чтобы я продолжила свое образование. Несмотря на то, что я была отличницей в школе, из-за бедности я не смогла выполнить его желание, которое в то же время было и моим желанием.
Я создала семью. Я заранее сказала своему будущему супругу, что хочу получить высшее образование. Но забота о семье и воспитание детей лишили меня этой возможности. Однако я никогда не переставала мечтать об образовании. Такова была судьба.
- Когда вы начали готовиться к экзаменам?
- Как я уже говорила, я окончила среднюю школу на отлично. Я хотела получить религиозное образование. В прошлом году по Указу президента Ильхама Алиева был создан Азербайджанский Институт Теологии и я решила готовиться и поступить в это высшее учебное заведение. Правда, я хотела подать заявку в прошлом году. Но поскольку я не была уверена в том, когда начнется прием документов, прошло время и я опоздала, но я не была разочарована. В этом году, я готовилась даже менее 2 месяцев и приняла участие во вступительных экзаменах ГЭЦ и набрала 320 баллов.
- Какова ваша цель при выборе Азербайджанского Института Теологии?
- С 10 лет я начала изучать арабский и персидский языки. С тех пор я читала Священный Коран. Я хотела получить высшее религиозное образование и на научной основе обучить подрастающее поколение религии. Я хотела, чтобы люди поняли прогрессивные стороны Ислама, а не связывали его с муллами.
- Вы уже приняты в институт. О чем вы думаете?
- Моя цель - более глубоко изучить Ислам и другие религии и довести ее людям в правильной форме. Также я хочу продолжить свое образование на уровне магистратуры и докторантуры.